top of page

Udržitelná dovolená

Dovolená šetrná k přírodě

Udržitelnost

Udržitelnost je moderní a oblíbený výraz a mnoho subjektů v cestovním ruchu se snaží svézt na této trendy vlně.  Ale udržitelnost není jen o tom, že hotely omezí praní ručníků nebo jejich recyklaci do správných popelnic. Znamená to vyvážit naše potřeby s potřebami lidí kolem nás a generací příštích. 

Udržitelnost zahrnuje ochranu přírodního prostředí, zachování zdrojů a pozitivní dopad na místní komunity. S ohledem na to se našich 9 tipů pro udržitelnou dovolenou týká toho, jak cestovat, kam jít, co dělat a jak zanechat pozitivní stopu.

Udržitelná dovolená v praxi ONLINE

Naším cílem je zvyšovat povědomí o udržitelnosti a udržitelném cestovním ruchu. Rozhodli jsme se podpořit rodinou udržitelnou dovolenou, která se s námi bude dělit o své zážitky a zkušeosti. Sledujte, jak se bydlí na ostrově bez aut a elektřiny, jak zvládají děti život bez mobilů a když vás bude koliv zajímat, zeptejte se, třeba v kometářích pod příspěvky. 

Turistika.cz společně s partnery - outdoor obchody Český ráj outdoor a 4camping vybavila rodinu na měsíční kemping na ostrově kvalitním outdoorovým vybavením.

Chcete cestovat udržitelně?
Máme pro vás pár tipů, jak na to

1. Vybírejte šetrný druh dopravy

Nelétejte

Pokud jde o cestování, létání je nejzjevnějším viníkem poškozování životního prostředí, protože je odpovědné za přibližně 2,4 % globálních emisí CO2 a dalších skleníkových plynů. Pokud si myslíte, že jeden let toho moc nepřinese, zvažte toto: zpáteční cesta z Londýna do LA by mohla více než zdvojnásobit vaši uhlíkovou stopu při řízení průměrného rodinného auta za rok

Pokud je to možné, vezměte si méně letů a zůstaňte déle a zvolte přímou trasu. Starty a přistání jsou nejvíce náročné na palivo, takže minimalizace počtu zastávek sníží množství CO2 emitovaného na cestě k cíli.

Vlak, bus či elektrický pohon

Věděli jste, že v Nizozemsku osobní vlaky jezdí výhradně na větrnou energii? 

Elektrovaky patří mezi nejvíce šetrné dopravní prostředky. Pokud se chcete vydat autem, pak je samozřejmě ideálním řešením elektro automobil či hybrid. Síť dobíjecích stanic se rychle rozšiřuje. 

TIP: Grand Tour of Switzerland - 1 600 km dlouhá trasa, která vás zavede do úžasných alpských výhledů, křišťálových jezer a středověkých vesnic s více než 300 nabíjecími stanicemi po cestě. 

2. Ubytujte se ekologicky

Povědomí o udržitelnosti neustále roste, jsou tak na vzestupu také možnosti ubytování, které se zabývají odpovědným cestovním ruchem. Ať už jde o solárně vytápěný hotel, penzion využívající domácí produkty, kemp bez elektrické energie, stále více míst provádí pozitivní, ekologické změny při provozování svých služeb

Společnost Booking.com sopustila program Udržitelné cestování. Ten vyzdvihuje právě usílí subjektů, nabízejících udržitelné služby. 

Provozujete hotel, penzion nebo pronajímáte rekreační objekt? Přečtěte si průvodce pro oblast udržitelnosti pro poskytovatele ubytování od Booking.com.

3. Vybírejte si ekologické stravování a služby.

Možností jak podpořit udržitelné služby při stravování je spousty. Mohlo by to být ve formě sezónních menu s rybami a masem z etických zdrojů od místních dodavatelů. Mohla by to být restaurace se zahrádkou dodávající čerstvé produkty a provozující nulový odpad. Nebo je to možná kavárna využívající fairtradové čaje a kávy, fungující na elektřinu vyrobenou ze 100 procent obnovitelných zdrojů. Místo, kde se rozhodnete utratit své těžce vydělané peníze, může, byť jen malým způsobem, přispět k podpoře udržitelnosti.

Ideálním řešením jsou pěší nebo cyklovýlety do okolí vašeho místa pobytu.  

4. Nakupování ... ekologicky a s rozvahou 

Nákup vybavení na cestu

Podívejte se, co obsahuje váš opalovací krém, protože mnohé z nich obsahují chemikálie, které jsou považovány za škodlivé pro mořský život, jako je oxybenzon a oktinoxát. Existují společnosti vyrábějící ekologické produkty ‘reef-safe’, které neškodí možskému životu

Přemýšlejte také o tom, zda opravdu potřebujete koupit nové bikiny na pláž. Průmysl rychlé módy významně přispívá ke světovým emisím skleníkových plynů a plastové částice v umělých tkaninách, např. polyester, často končí v našich oceánech. 

Nákupy na dovolené

Ať už nakupujete zásoby na dovolenou s vlastním stravováním nebo vybíráte dárky domů, pro místní komunitu je lepší, když nakupujete od místních podniků. Dejte tedy supermarketům široký prostor a hledejte řemeslné a farmářské trhy a nezávislé obchody.

Kupujte pouze dárky, o kterých víte, že budou dobře využity. Ani děti nerady dostávají na prázdniny spoustu harampádí, takže kupujte jen ty věci, o kterých víte, že neskončí v koši. Nejen, že to bude šetrnější k životnímu prostředí, ale příjemci dárků ocení, že jste jim dali věci, které si budou vážit.

Vědeli jste, že prázdninový odpad je 25 milionů tun odpadků, což představuje jeden milion tun navíc týdně během prázdnin.

5. Vybírejte si méně navštěvované a exkluzivnější destinace

Jedním z největších problémů vyvolaných cestovním ruchem je přehnaný masový turismus. Příliš mnoho lidí vtěsnaných do jednoho místa prostě znamená nadměrnou ekologickou zátěž. Není to příjemné pro samotné turisty a pro místní to většinou znamená téměř katastrofu.

Dovolená v méně navštěvované destinaci je nejen jedinečná – je také exkluzivnější a hlavně udržitelnější.

Nemusíte se dělit o prostor a zážitky s davy ostatních návštěvníků a místní lidé bývají vděčni, že vás mohou přivítat.

6. Navštěvujte destinace mimo jejich hlavní sezónu

Většina destinací bývá propagována s nálepkou „nejlepší období k návštěvě” a tyto doporučené měsíce platí za hlavní sezónu. V praxi to samozřejmě znamená, že právě v této době bude nejvíc turistů, nejvyšší ceny a největší obsazenost těch nejlepších hotelů.

Návštěva destinace mimo hlavní sezónu je udržitelnější už jen proto, že jdete proti proudu přívalu turistů ve stejný čas na jedno místo. Výhodou je, že za své peníze dostanete i lepší hodnotu.

7. Chtějte autenticitu

Naše vzpomínky z dovolené často formuje právě autentičnost našich zážitků. Neobjevné místo, které jste našli s lokálním průvodcem. Restaurace, ve které kromě vás nebyli žádní další turisté. Spojení s místními lidmi, kdy vás pozvou do svého světa a vy tak můžete být přímými svědky toho, jak žijí, vaří, tvoří a celkově přistupují k životu.

Autentický a lokální jsou v mnohém synonyma. A lokální je klíčové slovo pro ekologicky udržitelné cestování.

8. Podporujte přírodu a životní prostředí

Každá dovolená za sebou zanechá uhlíkovou stopu, ale její dopad může být také dlouhodobě pozitivní. Pro prostředí, které navštívíte, může být vaše dovolená dokonce velmi prospěšná.

Dobrovolnictví a udržitelné cestování

Co si pod pojmem dobrovolnictví vůbec představit? Slovo dobrovolník*ce, jde rozdělit na dvě části. Dobro – osoba dělá věc pro dobro druhého i svého. Volník – osoba vykonává dobrovolnictví ze své vlastní vůle. 


Můžete to být pomáhání seniorů, oprava hradů či výuka dětí v cizí zemi.
Dobrovolnictví je cokoliv, za co neočekáváš finanční či jakoukoliv odměnu. Tedy děláš danou činnost naprosto nezištně. 


Pokud tě láká udržitelné cestování a dobrovolnictví s mezinárodním dosahem, pak by jsi se určitě měl*a seznámit s workcampy.
Více informací o dobrovolnictví v zahraničí pomocí workcampů najdeš na stránce INEX či si můžeš poslechnout DOBRO.CAST.

9. Zůstávejte v jedné destinaci delší dobu

Jak jsme již řekli, uhlíkovou stopu za sebou zanechá každá dovolená. Většina emisí přitom pochází ze samotné cesty do destinace a zpátky domů.

Ať už v konkrétní destinaci strávíte tři dny, nebo dva týdny, uhlíková stopa vaší dovolené bude podobná. To, že zůstanete na jednom místě déle, samozřejmě emise z vaší dovolené nesníží, ale s nadsázkou můžeme říct, že si za stejné emise vychutnáte destinaci déle.

bottom of page