top of page

Zimní dovolená v Rakousku? Ekologický přístup je cesta proti zdražování

Dovolená na lyžích je pro mnohé z nás neodmyslitelnou součástí zimy. Jenže, jak tomu bude letos? Zdražování a vyšší ceny energií dopadají i na provozovatele zimních středisek a hoteliéry. Rakouské resorty reagují na současnou situaci rostoucích nákladů a věří, že hosty nalákají na unikátní zážitky, zaručenou kvalitu sněhové pokrývky i nekonečné sjezdovky.

skicircus © christian woeckinger
skicircus © christian woeckinger

„Změna klimatu představuje výzvu pro všechny lyžařské destinace v Evropě a vyžaduje udržitelná a na budoucnost orientovaná řešení. Téměř 90 % energie spotřebované na technické zasněžování tak dnes v Rakousku pochází z obnovitelných zdrojů energie, retenční nádrže zajišťují recyklaci tající vody z lyžařských areálů a také lanovky dokážou díky technickým inovacím ušetřit zhruba 20 % energie,“ říká Michael Madreiter, spolumajitel Resortu Puradies v rakouském Leogangu.


Právě provozovatel zdejších lanovek, společnost Leoganger Bergbahnen, zavedl jako jeden z prvních potřebná opatření vedoucí ke snížení spotřeby elektrické energie, za která už dokonce získal několik ocenění. A je připraven i na nadcházející zimu. „Trendem je zcela se odklonit od fosilních paliv tím, že využijeme regenerativní palivo HVO, které se vyrábí ze 100 % z obnovitelných surovin. Leoganger Bergbahnen tak dokáže uspořit až 90 % emisí CO₂,“ upozorňuje Michael Madreiter s tím, že lanovkové kabiny, které maximálně šetří životní prostředí, se s lyžaři odsud do lyžařského ráje Skicirku Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn vydají 1. prosince, všechny pak 8. prosince.

Na své si tady přijdou lyžaři všech úrovní a jakéhokoliv věku – čeká na ně 70 lanovek a vleků v jednom z největších lyžařských areálů v Alpách. Na 140 kilometrů modrých, 112 kilometrů červených a 18 kilometrů černých sjezdovek slibuje jedinečný zážitek z lyžování, a to jak začátečníkům, tak pokročilým lyžařům i profesionálům. Ti pak přímo v Leogangu jistě ocení supermoderní osmimístnou sedačkovou lanovku, která tady přibyla minulý rok, a rozšířenou, vylepšenou sjezdovku.


Soběstačnost je na prvním místě

Soběstačnost je už dlouho také heslem Resortu Puradies, který stojí v Leogangu na náhorní plošině mezi lanovkami, k nimž dojdete pohodlně pěšky. „Na rozdíl od ostatních hotelů v okolí jsme se – jako od počátku ekologicky orientovaný resort – záměrně nestali závislými na plynu. S našimi dodavateli energie jsme uzavřeli dlouhodobé smlouvy pro nákup „zelené energie“, a máme tak pro nadcházející zimu relativní jistotu nákladů. Provozujeme také vlastní bioelektrárnu využívající dřevní štěpky a hotel vytápíme dálkovým teplem. I přes všechna tato opatření jsme museli zvýšit ceny. Hosté jsou nám stále věrní, ale zkracují délku pobytu – ti, kteří dříve jezdili na týdenní dovolenou, u nás stráví v průměru pět dní. A stále přibývá hostů, kteří jezdí jen na prodloužený víkend. Kompenzují tím nejen zvýšení ceny ubytování, ale také skipasů, které v průměru zdražily o 8 až 10 procent,“ hodnotí současnou situaci Michael Madreiter.


Hoteliér ale věří, že v nadcházející zimní sezóně se situace opět zlepší díky tomu, že se jedná o velice oblíbené lyžařské středisko, a Resort Puradies sám připravil velké lákadlo v podobě nově otevřených lázní Heaven Spa. O těch se mluví jako o „rajské zahradě ve světě wellness“, která je prodlouženou rukou přírody. „Dokázali jsme vytvořit luxusní wellness centrum o rozloze 1 500 m², které je ohleduplné k životnímu prostředí. Vodní živel jsme už měli v podobě přírodního jezírka. To ale nejde využívat celoročně, proto jsme vytvořili venkovní bazén, do něhož je vstup prosklenou stěnou z vnitřního bazénu. Ten se nachází v budově, která je pečlivě zasazena do krajiny, a má střechy, a částečně i stěny, ozeleněné. Uvnitř je dále dětský bazén, odpočívárny připomínající relaxační ostrůvky, fitness centrum a místnost pro jógu. Ekologická geotermální energie vytváří útulnou atmosféru a prosklené plochy dokonale zachycují světlo. S vytápěním nám pomáhá naše bioelektrárna a voda proudící do bazénů pochází rovněž z našeho pramene,“ popisuje Michael Madreiter s tím, že nad lázněmi se nachází další unikát v podobě restaurace s terasou a nerušeným výhledem na panorama hor. Ten si tady do sytosti užijete také z prosklených panoramatických saun. A drink si můžete dát večer v unikátním Baru & Lounge Freiraum – vyfrézovaném z 16 tisíc dubových kostek, který získal ocenění iF Design Award. Více informací najdete na www.puradies.com


Tip: ALPIN CARD Top 10 Trophy

Na všechny lanovky a vleky ve Skicirku Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, Schmitten v Zell am See a na Kitzsteinhorn a Maiskogel v Kaprunu si můžete koupit výhodný Ski ALPIN CARD. A skutečnou výzvou pro všechny milovníky lyžování jistě bude soutěž ALPIN CARD Top 10 Trophy – pokud dokážete během jednoho až tří dnů sjet sjezdovky pomocí deseti vybraných vleků, zařadíte se do slosování o hodnotné ceny.

2 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page